اینتل مفهوم کامپیوتر ماژولار را با Element به دنیای فناوری معرفی می‌کند

اینتل تصمیم دارد تا با طراحی و عرضه‌ی قطعات و ساختارهای پردازشی جدید، مفهوم کامپیوتر ماژولار را بیش‌ از‌ پیش به واقعیت نزدیک کند.

مدیرعامل ریزر در نمایشگاه 2014 CES یک طراحی مفهومی از کامپیوتر شخصی معرفی کرد که به‌نوعی انقلابی در صنعت محسوب می‌شد. طراحی او دارای یک بخش پایه‌ای بود و کاربر می‌توانست پردازنده‌ی گرافیکی، پردازنده‌ی مرکزی، قطعات تأمین نیرو، ذخیره‌سازی و هر بخش دیگر را به‌صورت ماژولار به آن اضافه کند. اکنون و پس از گذشت نزدیک به ۶ سال، به‌نظر می‌رسد اینتل رویکردی جدی برای تبدیل ایده‌ی مذکور به واقعیت دارد.

اد بارکویسن از شرکت اینتل در رویدادی کوچک در لندن، محصول جدیدی به‌نام Element را رونمایی کرد. محصول مذکور، شامل پردازنده‌ی مرکزی و DRAM و درایو ذخیره‌سازی بود که در یک کارت PCIe با دو اسلات قرار داشت. محصول اینتل مجهز به پورت‌های تاندربولت، اترنت، hreوای‌فای و USB است که به قطعه‌ی اصلی با اسلا‌ت‌های متعدد PCIe متصل می‌شوند. به‌علاوه پردازنده‌های مرکزی و دیگر شتاب‌دهنده‌های پردازشی نیز در همان بخش قرار دارند. ایده‌ی ریزر در سال ۲۰۱۴ به‌نام Christine معرفی شد و کارشناسان می‌گویند طرح جدید اینتل، آن را زنده می‌کند.

مقاله‌های مرتبط:

دل مینی کامپیوتر ماژولار OptiPlex 7070 Ultra را معرفی کرد
مایکروسافت روی کامپیوتر شخصی ماژولار کار می‌کند
محصول Element، ساخت اینتل
محصول جدید و مفهومی اینتل درواقع هنوز نام کاملی ندارد. رسانه‌‌ها از مدیر اینتل درباره‌ی نام اولیه‌ی محصول جدید سؤال پرسیدند که او عبارت Element را پیشنهاد داد. محصول جدید اینتل به‌عنوان افزونه‌ای عمل می‌کند که در خانواده‌ی دستگاه‌های Next Unit of Computing یا NUC قرار می‌گیرد. المنت را می‌توان محصولی از همین خانواده در اینتل دانست. بخش داخلی System Product Group مسئول طراحی و توسعه‌ی بخش عظیمی از دستگاه‌ها با فرم‌ فاکتور کوچک در اینتل است که المنت را با هدف ساختارشکنی در چرخه‌ی طراحی تکراری مطرح کرد و رویکردی انقلابی را از آن انتظار دارد.

آنچه در رویداد اخیر اینتل رونمایی شد، یک نمونه‌ی اولیه‌ی کاربردی از کارتی مجهز به دو اسلات PCIe بود که یک پردازنده‌ی ‌BGA Xeon در آن قرار داشت. در کارت مذکور، دو اسلات M.2، دو اسلات برای حافظه‌ی SO-DIMM LPDDR4، یک خنک‌کننده و کنترلرهای وای‌فای، پورت‌های اترنت، چهار پورت USB، خروجی ویدئوی HDMI از گرافیک داخلی Xeon و دو پورت تاندربولت ۳ هم قرار داشت.

اسلات‌های M.2 و SO-DIMM در دسترس کاربر مصرف‌کننده قرار دارند و تنها با باز کردن چند پیچ از پنل جلویی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. البته قطعا طراحی کنونی، به‌عنوان طراحی نهایی محسوب نمی‌شود و تنها باید آن را یک نمونه‌ی اولیه‌ی کاربردی دانست. سیستم خنک‌کننده، طراحی و حتی نام محصول جدید اینتل هیچ شباهتی با یک محصول تجاری ندارد، اما به‌هرحال ساختار منظم و کاربردی در آن دیده می‌شود.